Metal İşleme Odası

Yaklaşık 40 malana sahip bu bölümde lazer ile metal kesimi ve üç boyutlu printer ile prototipleme yapılabilmektedir.

Fiber Lazer Metal Kesme Makinası

Fiber lazer 4 eksen metal kesme makinası paslanmaz çelik, nitinol, titanium, alüminyum gibi tüp ya da levha halindeki metallerin  istenilen geometrik şekillerde kesilmesini sağlar. İstenilen kesim geometrisi bilgisayar destekli tasarım (BDT) programlarıyla hazırlandıktan sonra cihaza ait bir başka program sayesinde makina diline (G kod) dönüştürülerek kullanılır.

Fiber lazer kesim makinası 5 mm'ye kadar kalınlıktaki levha ve tüp metal kesimlerini yapabilmektedir. Kesilecek malzemenin özelliklerine göre uygulanacak lazer palsının şekli, frekansı ve uygulanış süresi ayarlanabilmektedir. Anı zamanda kesim sırasinda oluşacak ısıdan etkilenen  alanı azaltmak için özellikle dar çaplardaki dönüşlerde eksen motorlarının hızları bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. 

Teknik Özellikler

Ortalama Çıkış Gücü: 200 Watt

Operasyon Modları: Sürekli dalga ve modüle edilmiş dalga

Dalgaboyu: 1080 nm

Polarizasyon: Polarize olmamış

Modülasyon kapasitesi: sınırsız pals şekiilendirme, rampa, işlem döngüleri

En düşük lazer ışını çapı: 16 mikron

Soğutma: Su soğutmalı

Sorumlu Mühendis

Ahmet Turan Talaş (ahmet.talas@boun.edu.tr)

 

Hızlı Prototipleme Cihazı

Hızlı prototipleme cihazı, dijital ortamda üç boyutlu olarak hazırlanan modellerin elle tutulur ve fonksiyonel prototiplerinin birkaç saat içerisinde üretilmesini sağlar. Cihazın çalışma prensibi oda sıcaklığında sıvı halde bulunan fotopolimer hammaddenin, plastik enjeksiyon makinalarına benzer yöntemle birkaç enjeksiyon kafasından püskürtülüp, Ultra Viyole lambalar yardımıyla dondurularak katılaştırılmasına dayanır. Model içerisinde bulunması gereken boşluklar destek malzemesi ile doldurulur. Destek malzemesi prototip üretimi tamamlandıktan sonra suda çözülerek istenilen final model oluşturulur. Bu sayede birden fazla parçanın birleşimi ile oluşan modellerin de prototipi  tek  seferde üretilebilir. 

Projet teknolojisi ile çalışan hızlı prototipleme cihazı aynı model üzerinde  fiziksel özellikleri farklı iki malzeme kullanılmasına olanak sağlar. Bu sayede model üzerinde istenen parçalar bu iki farklı malzemeden biri veya ikisinin farklı oranlarda karıştırılmasıyla ortaya çıkacak yeni bir malzeme kullanılarak üretilebilir.

Teknik Özellikler

İnşa zarfı: 260 X 260 X 200 mm

Katman Kalınlığı : 16 mikron

Kullanılabilir Dosya Formatları : STL, OBJDF and SLC uzantılı dosyalar

Malzeme Çesiştleri: Sert opak malzeme, ABS benzeri malzeme, farklı derecelerde transparan malzeme, değişken sertliklerdeki lastik benzeri esnek malzeme, polipropilen benzeri termal özellikleri güçlendirilmiş malzeme,  vücut uyumlu polimer malzeme, steril edilebilir medikal malzeme.

Sorumlu Mühendis

Ahmet Turan Talaş (ahmet.talas@boun.edu.tr)

 

SCS PDS2010E Parylene Kaplayıcı

Ultra-ince parylene kaplamaların nem, kimyasal ve dielektrik bariyer özellikleri çok iyidir ve biyo-uygundur. Parylene polimer kaplamaları, kaplama hızı ve kalınlığın oldukça kesin kontrol edilebildiği buharlaştırma cihazları sayesinde yapılır.PDS 2010E Parylene Kaplama Sistemi, silikon devre levhalarına (wafer), sensörlere, MEMS’lere, tıbbi cihazlara ve elastomerik bileşenlere parylene kaplama yapmak amacıyla kullanılır.