"Canlı Üzerinde Üç Boyutlu Komposit Doku Basımı" Konulu Seminer

Date: 
23 Ağustos 2017

Boğaziçi-BME/LifeSci & İnovita & İSEK Ortak Semineri

Canlı Üzerinde Üç Boyutlu Komposit Doku Basımı

Doç. Dr. İbrahim Tarık Özbolat, Mühendislik Bilimleri ve Mekanik, ve Biyomedikal Bölümleri, Penn State Üniversitesi, ABD

23 Ağustos, 2017 (Çarşamba); 14.00 – 15.00

Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, AZ-19, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü, İstanbul

Seminer Hakkında: Son yıllarda bir hayli popüler olan üç boyutlu (3B) yazıcıların medikal, eczacılık ve yinelenebilir tıp alanında kullanımı bilimde çığır açan gelişmeler sağlamıştır. Günümüzde doku ve basit organ üretimine olanak sağlayan biyoyazıcıların gelecek için organ nakli konusunda çok önemli bir kaynak teşkil edeceği öngörülmektedir. Bu seminerde, Dr. Özbolat tarafından Penn State Üniversitesinde sürdürülmekte olan canlı üzerinde kemik ve deri basımı çalışmaları, diğer bir deyişle komposit dokuların operasyon sırasında direk olarak hayvan denekleri üzerinde basılması, ve bu alanda önümüzdeki yıllarda meydana gelecek önemli gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.    

Özgeçmiş: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina ve Endüstri Mühendislikleri programlarını cift anadal olarak bitiren Dr. Özbolat, Buffalo Üniversitesi’nden 2011 yılında doku mühendisligi üzerine doktora derecesini almıştır. Iowa Üniversitesinde 2011-2015 yılları arasında yardımcı doçent olarak gorev aldıktan sonra 2015 yaz doneminde Penn State Univesitesine geçiş yapmıştır. Yaklaşık 2007’den bu yana biyoyazıcılar ile doku üretimi konusunda çalışan Dr. Özbolat’in 100’ün üzerinde makalesi ve bu alanda temel ve kapsamlı bir de kitabı bulunmaktadır. Dr. Özbolat yaptığı çalışmalarla 2014 ASME Pi Tau Sigma Altın Madalya Ödülü, 2014 ASME Chao & Trigger Genç İmalat Mühendisi Ödülü, 2014 İmalat Mühendisleri Birligi Yılın Genç Üretim Mühendisi Ödülü, 2015 3B Yazılım konusunda Yılın Genç Biliminsanı Ödülü, 2014 ABD Ulusal Bilim Vakfi Kariyer Ödülü, 2015 Uluslararası Endüstri Mühendisleri Enstitüsü Yılın Genç Biliminsanı Ödülü gibi pekcok ödül almıştır.