Deneysel Hayvan Üretim ve Bakım Birimi

Deney hayvanları ülkemizin öncelikli Ar-Ge alanlarından tıp ve biyoteknolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Deney hayvanlarının kullanıldığı temel bilimsel araştırmalar klinik araştırmalara ışık tutmakta ve sağlık sektöründe inovasyonu getirmektedir. Benzer şekilde deney hayvanları, ilaç, gıda, tarım, hayvancılık, çevre ve biyogüvenlik sektörlerinde atılım yapmak için gereklidir. Deney hayvanları yaşam bilimleri teknolojilerinin eğitimi aşamasında üniversite laboratuvarlarında da vazgeçilmez bir durumdadır. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Merkez dahilinde uluslararası normlara ve ülkemizdeki mevcut yönetmeliğe uyan, üniversitemizin, diğer üniversitelerin ve kamu kuruluşlarının, Ar-Ge çalışmaları yapan özel kuruluşların ihtiyaçlarına yönelik ‘Deneysel Hayvan Üretim ve Bakım Birimi’ (Vivarium) 2010 yılında kurulmuştur. 

Vivarium, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan gerekli çalışma iznini alarak; 08.05.2012 tarihinden beri ruhsatlı bir birim olarak hem üniversite içi hem de üniversite dışına hizmet vermektedir.

Vivarium,  bilimsel araştırmalarda deney hayvanlarının kullanımı alanında dünya çapında tek değerlendirme ve akreditasyon kurumu olan The Association for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care International (AAALAC International)  kurumundan Kasım 2017'de ‘’Full Accreditation’’ alarak Türkiye’nin uluslararası akredite ilk deneysel hayvan laboratuvarı olmuştur.

               

Vizyon olarak Vivarium, Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi şemsiyesi altında ilgili tüm akademik disiplinlerden gelen bilim insanlarını bir araya getirerek, yaşam kalitesini artırma hedefli, disiplinler arası projelere altyapı imkanı sunmaktadır.

                                                            Altyapı                       Cihazlar                      Hizmetler

 

İletişim Bilgileri:
Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri Merkezi,                                                                                                                 Kuzey Kampüsü, Kuzey Park Binası Kat -2, Rumelihisarüstü, İstanbul, 34342                                                                 Tel :  90 212 3594679, Faks: 90 212 3597270, e-posta: vivarium.lifesciboun.edu.tr