Vivarium Altyapı

Vivarium Birimi, 13 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Deneysel ve Diğer Bilimsel Amaçlar İçin Kullanılan Hayvanların Refah ve Korunmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde yapılandırılmıştır. Yaklaşık 450 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Vivarium laboratuvarı, uzaktan erişimli, ısı, basınç, nem ve sıcaklık değerlerinin ayarlanabildiği bir otomasyon sistemiyle kontrol edilmektedir.

                                

 

Laboratuvarın ana girişinde güvenlik kamera sistemleri ile parmak okutmalı ve kartlı güvenlik sistemi bulunmaktadır. Girişin ikinci aşaması olarak, hava perdeli bir sterilizasyon sistemi kurulmuştur. Ayrıca her odaya giriş için de kartlı sistem mevcuttur. Laboratuvarın geneli, arıza ve su baskını alarm sistemleri ile denetlenmektedir.

                                              
 

Hayvan bölümlerinde bütün tavan, taban ve duvarlar hijyen açısından epoksi boya ile kaplanmıştır. Odalara temiz hava HEPA filtrelerden üflenmekte, kirli hava ayrı kanallardan emilmektedir. Ayrıca odaların ışıkları da zaman röleleri ile hayvan türlerinin ihtiyacı doğrultusunda belirli saatlerde aydınlık ve karanlık olarak ayarlanmıştır.